Poistíte sa, aby ste mali pokoj, no keď príde na lámanie chleba, zrazu sa dozviete, že existujú nejaké výluky, výnimky či krátenia. Znie vám to povedome? Svet poistenia áut skrýva množstvo drobných písmeniek, medzi ktorými sa strácajú dôležité informácie. Preto sa teraz pozrieme na to, čo si treba všímať a na čo si dať pozor.
(Zdroj: depositphotos.com)
Keď vlastníte auto, skôr či neskôr sa stretnete s pojmom PZP, čiže povinné zmluvné poistenie. Ako hovorí jeho názov, je povinné a to zo zákona.
PZP nechráni vaše auto, ale škody, ktoré spôsobíte niekomu inému, napríklad ak nabúrate do cudzieho auta, bicykla či poškodíte plot. Na druhej strane stojí havarijné poistenie. Toto už nie je povinné, ale je o to dôležitejšie, preto kryje škody na vašom aute. Či už ide o haváriu, vandalizmus, krádež, prírodné živly alebo vašu nešikovnosť!
Práve toto vás môže zachrániť od výdavkov a rozdiel medzi nimi je teda v tom, koho a čo chránia. PZP je pre prípad, že niečo spôsobíte niekomu inému, kým havarijné poistenie je o ochrane vás. Ideálne je teda, keď máte obe poistenia.
Na druhú stranu, ani jedno z týchto poistení nekryje úplne všetko. Pri každom poistení totiž existujú výluky z poistenia, čiže udalosti, ktoré pod jeho ochranu nespadajú. Zároveň sú situácie, ktoré síce sú poistnou udalosťou a sú poistením kryté, no zo strany poisťovne môže prísť ku kráteniu poistného plnenia, čiže nehradí celú škodu.
Môže ísť o situácie, keď ste riadili pod vplyvom alkoholu, porušili ste dopravné predpisy, nemali ste správne obutie kolies podľa sezóny, auto nebolo v technickom stave vhodnom pre prevádzku na pozemných komunikáciách alebo niečo iné.
Šoférovanie pod vplyvom alkoholu je jednou z najčastejších príčin, prečo poisťovne odmietajú vyplatiť poistné plnenie alebo ho výrazne krátia. Platí to bez ohľadu na to, či ide o povinné zmluvné poistenie alebo o havarijné poistenie. Ak ste spôsobili dopravnú nehodu a zároveň ste jazdili pod vplyvom alkoholu, je to problém
Pri PZP poisťovňa väčšinou škodu poškodenej strane preplatí, no môže si ju vymáhať od vás späť. Ide o tzv. regres, inými slovami, poisťovňa najprv zaplatí napríklad opravu cudzieho auta, ale potom od vás bude túto sumu žiadať v plnej výške.
Havarijné poistenie je v tomto tvrdšie. Väčšina má alkohol vo výlukách zo zmluvy, čo znamená, že ak ste šoférovali pod jeho vplyvom, nemáte nárok na plnenie a škodu na vlastnom aute si hradíte sami. Ak ste spôsobili škodu aj niekomu inému, čaká vás dvojitý problém, čiže preplatiť poistné plnenie poskytnuté z PZP.
Dôležité je však aj to, koľko ste nafúkali. Do 1 promile niekedy poisťovne zohľadňujú mieru zavinenia a môžu plnenie len krátiť, čiže časť peňazí vyplatia.
Ak však túto hodnotu prekročíte, vo väčšine prípadov je zodpovednosť za škody čisto na vás. Navyše, z pohľad zákona vám hrozí aj mastná pokuta a odobratie vodičského preukazu až do 5 rokov. K tomu dostanete aj zápis do registra trestov.
(Zdroj: depositphotos.com)
Pri PZP si mnohí myslia, že keď ho majú, poisťovňa vždy všetko zaplatí. V skutočnosti to tak nefunguje vždy, najmä nie vtedy, ak spôsobíte škodu a porušíte zákon, napríklad nemáte platný vodičský preukaz alebo z miesta nehody odídete.
Problémom je aj stav vozidla, ak auto nemá STK alebo bolo dočasne vyradené, pripravte sa na problém s vyplatením poistného. Medzi ďalšie dôvody plnenia poistného patria aj úmyselné škody alebo hrubé porušenie pravidiel cestnej premávky. Ak predbiehate cez plnú čiaru a spôsobíte nehodu, môže ísť o závažný podiel viny.
To bude poisťovňa posudzovať tiež. Problémom môže byť aj to, ak si po nehode nesplníte zákonné povinnosti, napríklad neprivoláte políciu.
Pri havarijnom poistení už ide o vaše vozidlo a poisťovne si pozorne sledujú, za akých podmienok vznikla škoda. Jazda bez vodičáku, účasť na nelegálnych pretekoch či odhalený poistný podvod, to všetko sú dôvody, pre ktoré nedostanete nič. Na druhú stranu, krátenie poistného poisťovne využívajú v menej závažných prípadoch.
Ak napríklad škodu nahlásite neskoro, nedodáte všetky podklady či nedodržíte podmienky spoluúčasti, poisťovňa vám plnenie môže znížiť. Výnimky sa týkajú aj častí auta typu batéria či opotrebované diely, ktoré nie sú z poistenia kryté automaticky.
Nie každý má havarijné poistenie a dôvodom je cena. Ak ale jazdíte len povinným zmluvným poistením, určite sa vám oplatí porozmýšľať aspoň nad pripoisteniami k nemu. Tieto vám môžu pomôcť, keď sa stane niečo, čo PZP nepokrýva.
Pripoistenia k povinnému zmluvnému poisteniu fungujú ako doplnky k základnej poistke. Poisťovne ich ponúkajú ako voliteľné balíky a vy si sami vyberiete, čo všetko chcete mať poistené navyše. Aj keď ide o menšie krytie, ako pri plnohodnotnom havarijnom poistení, pre veľa bežných situácií sú aspoň trocha užitočné a lepšie, ako nič.
Najčastejšie pripoistenia sa týkajú poškodenia čelného skla, stretu so zverou, krádeže auta a batožiny. Ak vám to stane, bez havarijného poistenia by ste si všetko hradili sami. S pripoistením vám však poisťovňa náklady aspoň čiastočne preplatí.
Pridať sa dá aj pripoistenie proti živlom, teda napríklad škody spôsobené krupobitím, povodňou či silným vetrom. Niektoré poisťovne ponúkajú aj pripoistenie úrazu vodiča a posádky či právnu ochranu pri nehode. Výhodou je, že sú cenovo dostupnejšie, ako havarijné poistenie, no zároveň sa dajú flexibilne kombinovať.
Ak teda nemáte havarijné poistenie, určite má pre vás zmysel dojednať pripoistenia k nemu. Nestojí to veľa a viete si vybrať také, ktoré sú pre vás vhodné.
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.06.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.06.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 02.07.2025
zakúpené na filtreaoleje.sk 30.06.2025